- Ստեղծվել է Դեկտեմբերի 26 2008-ին
Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի կրթական ծրագրերին աջակցելու, ինչպես նաև համալսարանի գերազանց ուսանողներին ֆինանսական օգնություն ցուցաբերելու նպատակով, շարունակվում է Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միության (ՀԲԸՄ) ու ֆրանսիական համալսարանի միջև համագործակցությունը: Այդ համագործակցության շրջանակներում ՀԲԸՄ-ը երկրորդ տարին անընդմեջ փոխհատուցում է համալսարանի 1-ից 4-րդ կուրսերի բակալավրի թվով 19 գերազանց ուսանողների ուսման տարեկան վարձերը ամբողջությամբ: |
ՀԲԸՄ Երիտասարդ արհեստավարժների երևանյան խմբի ծրագիրը Գյումրու Ֆ. Նանսենի անվան մանկատան երեխաների համար
- Կարգը՝ Տեսանյութեր
- Ստեղծվել է Նոյեմբերի 27 2008-ին
- Վերջին թարմացում՝ Մարտ 14 2013
- Նոյեմբերի 27 2008
- Հեղինակը՝ Anna
16.նոյեմբեր 2008-ին Հ. Թումանյանի անվան տիկնիկային թատրոնի շենքում տեղի ունեցավ Գյումրու Ֆ. Նանսենի անվան մանկատան սաների աշխատանքների ցուցահանդես-վաճառքը: Ծրագիրը կազմակերպել էր ՀԲԸՄ ԵԱ Երևանյան խումբը: |
ՇԱԽՄԱՏԻ ՏՈՆ
- Ստեղծվել է Հոկտեմբերի 27 2008-ին
- Հոկտեմբերի 27 2008
Օրերս Երևանի Պետական Համալսարանի գլխավոր մասնաշենքի բակը անսովոր մարդաշատ էր: Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիան ՄԱԿ-ի հայկական ասոցիացիայի և Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միության համաֆինանսավորմամբ կազմակերպել էր շախմատի 4-րդ ամենամյա փառատոնը: Փառատոնի բացմանը ներկա էր նաև Հայաստանի Հանրապետության նախագահ և ՀՀ Շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Ներկաների թվում էին նաև Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի համակարգող Կոնսուելո Վիդալը, ՀՀ Շախմատի Ֆեդերացիայի փոխնախագահ և Հայաստանի Շախմատի Ակադեմիայի տնօրեն, գրոսմայստեր Սմբատ Լպուտյանը, ՀՀ Սպորտի և Երիտասարդության հարցերի նախարար Արմեն Գրիգորյանը, ՀԲԸՄ Հայաստանի Ներկայացուցչության տնօրեն Աշոտ Ղազարյանը, ԵՊՀ Ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը: |
Հայաստանի Գիտությունների Ազգային Ակադեմիայի վերանորոգված Հիմնարար գիտական գրադարանի բացումը
- Ստեղծվել է Հոկտեմբերի 06 2008-ին
- Հոկտեմբերի 06 2008
ՀԲԸՄ Նախագահ Պերճ Սեդրակյանի Հայաստան այցելության օրիրին, Սեպտեմբեր 27ին, տեղի ունեցավ Հայաստանի Գիտությունների Ազգային Ակադեմիայի Հիմնարար գիտական գրադարանի բացումը, որը վերջերս վերանորոգվել էր Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միության աջակցությամբ: |
ՀԲԸՄ սկաուտական Ճամբար Հայաստանում
- Ստեղծվել է Օգոստոսի 02 2008-ին
- Օգոստոսի 02 2008
Սկաուտական շարժումը ՀԲԸՄ երիտասարդական ճյուղի կարևորագույն ծրագրերից է, մշակութային, սպորտային և այլ սոցիալական ծրագրերի հետ մեկտեղ: ՀԲԸՄ-ՀԵԸ առաջին սկաուտական խմբերը կազմավորվել են 1936 թվականին Լիբանանում, Սիրիայում և Եգիպտոսում: Հետագայում ՀԲԸՄ սկաուտական շարժումը տարածվեց աշխարհով մեկ ներառելով Իրանը, Իրաքը, Կիպրոսը, Հարավային Ամերիկան (Ուրուգվայ, Արգենտինա, Բրազիլիա), ինչպես նաև ԱՄՆ-ն ու Կանադան: Այսօր, ՀԲԸՄ սկաուտական ճամբար բացվեց նաև Հայաստանում: |

ARMENIAN GENERAL BENEVOLENT UNION’S DONATION TO THE FRENCH UNIVERSITY OF ARMENIA
To promote the educational programs of the French University of Armenia and financially support the best students of the university Armenian General Benevolent Union (AGBU) continues its program of cooperation and assistance to the university. For the second consecutive year, within the framework of that cooperation, AGBU fully covers the annual tuition fees of the university’s 19 best students enrolled in the 1st, 2nd, 3rd, and 4th years of Bachelor programs. |
AGBU YP Yerevan group’s project for F. Nansen Orphanage children in Gyumri
- Created on 27 November 2008
- 27 November 2008
On the 16th November 2008 Tumanyan Puppet Theater of Yerevan hosted the exhibition-sale of the works of Gyumri F. Nansen Orphanage children. The project was organized by AGBU YP Yerevan team. The project consisted of two parts. In the beginning of November within the framework of this program AGBU YP Yerevan organized the trip of all 69 children of the orphanage to Yerevan. |
THE BIG CHESS DAY
- Created on 27 October 2008
- 27 October 2008
With the sponsorship of Armenian UN Association and Armenian General Benevolent Union, Armenian Chess Federation organized the 4th UN Cup annual chess festival dedicated to the International Peace Day, which UN traditionally celebrates on September 21. RA President Serzh Sargsyan, who is also the President of the RA Chess Federation, attended the opening ceremony. The events was also attended by UN Resident Coordinator/UNDP Resident Representative in Armenia Consuelo Vidal, 1st Vice-President of the RA Chess Federation Smbat Lputian, RA Minister of Sport and Youth Issues Armen Grikorian, AGBU Armenian Representation Director Ashot Ghazarian and other officials. |
OPENING OF RENOVATED FUNDAMENTAL SCIENTIFIC LIBRARY OF RA NATIONAL ACADEMY OF SCIENCES
- Created on 06 October 2008
- 06 October 2008
The opening of the fundamental scientific library of RA National Academy of Sciences, which has been renovated recently by the Armenian General Benevolent Union, took place on September 27, during AGBU President Berge Setrakian’s visit to Armenia. |
AGBU SCOUT CAMP IN ARMENIA
- Created on 02 August 2008
- 02 August 2008
Scouting is a major program of AGBU youth chapters worldwide, along with cultural, sport & social activities. The first AGBU-AYA boy scout group was formed in 1936 in Lebanon, Syria & Egypt. Subsequently, Girl scouts (or Guides), Cubs, Brownies and Rovers were later established simultaneously by AGBU youth chapters all over the world, such as in Iran, Iraq, Cyprus, South America (Argentina, Uruguay, Brazil) as well as in the USA & Canada. Today AGBU Scout camp was launched in Armenia. |