Չորեքշաբթի, 02 Դեկտեմբերի 2009ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ՎԵՐԱԲԱՑՎԵՑ ՄԱՐԻ ՆՈՒԲԱՐ ԱԿՆԱԲՈՒԺԱԿԱՆ ԿԼԻՆԻԿԱՆ
Նոյեմբերի 27-ին, Երևանի կենտրոնում վերաբացվեց Մարի Նուբար ակնաբուժական կլինիկան լիովին վերանորոգված: Այն կառուցվել է 1929թ.-ին Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միության հիմնադիր նախագահ Պողոս Նուբար փաշայի նվիրատվությամբ` ի հիշատակ իր կնոջ` Մարի Նուբարի: Կառուցվելուց ի վեր այն երբևէ չէր վերանորոգվել: Եվ ահա այսօր, շնորհիվ Երևանի Պետական Բժշկական Համալսարանի (ԵՊԲՀ) նախաձեռնության և ֆինանսավորության մենք ունենք վերանորոգված և տեխնիկապես ու բժշկական ժամանակակից սարքավորումներով հագեցած ակնաբուժական կլինիկա: |
ՀԲԸՄ շարունակում է իր աջակցություն համադպրոցական Օլիմպիադային
Մեկնարկել է շախմատի հանրապետական համադպրոցական չորրորդ օլիմպիադան և արդեն երրորդ տարին անընդմեջ Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միությունը (ՀԲԸՄ) շարունակում է իր աջակցությունն այդ մրցաշարի անցկացմանը: Այն համատեղ նախաձեռնել են Հայաստանի Շախմատի ֆեդերացիան, ՀՀ Կրթության եւ գիտության նախարարությունն ու ՀԲԸՄ-ն: Հանրապետական օլիմպիադան խթանում է մարզաձեւի զարգացումը դպրոցականների շրջանում: Օլիմպիադային մասնակցում են դպրոցականներ Հայաստանի բոլոր մարզերից ու Արցախից, ովքեր պայքարում են եզրափակիչ փուլի համար: |
AGBU YP Yerevan & Fuller Center project
On November 14th AGBU YP, Yerevan along with The Fuller Center for Housing Armenia helped build a home for the Karapetyan Family in Geghard region of Kotayk Marz. For the last 19 years the family of 6, whose eldest son is currently serving in the Armenian Army, has lived in indescribable conditions in a cabin made of scrap metal donated by the head of the Village Authorities. However, with the help of generous donors, Volunteers and the constant support of the Fuller Center, the Karapetyan family was finally able to see their lifelong dream of owning a home come true. The AGBU YP group consisted of 23 members of the Yerevan chapter and in just a few short hours was able to bring the completion of the Karapetyan home forward by 10 days according to the father of the family. AGBU has worked with the Fuller Center for three years and helped construct homes for families like the Karapetyans all around Armenia. |
ՀԲԸ Միության նախագահ Պերճ Սեդրակյան մասնակցեց Էջմիածնում գումարված Թեմական ներկայացուցչական երրորդ ժողովին
Հոկտեմբերի 31-ից նոյեմբերի 3-ը, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, բարձր նախագահությամբ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի տեղի ունեցավ Թեմական ներկայացուցչական երրորդ ժողովը, որին մասնակցում էին Երուսաղեմի եւ Կոստանդնուպոլսի Հայոց Պատրիարքությունների ներկայացուցիչներ, Հայաստանի եւ Սփյուռքի հայոց թեմերի առաջնորդներ, բարձրաստիճան հոգեւորականներ, Գերագույն Հոգեւոր խորհրդի անդամներ: |
ՀԲԸՄ եվ Մայր Աթոռ Սբ. Էջմիածնի Հայորդաց տան սաները մասնակցեցին նկարչական մրցույթի
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի գահակալության 10-ամյակի առթիվ Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միության (ՀԲԸՄ) եվ Մայր Աթոռ Սբ. Էջմիածնի հայորդաց տների սաներն այսօր մասնակցեցին նկարչական մրցույթի: Մայրաքաղաքի զբոսայգիներից մեկում հետաքրքրասեր անցորդների հայացքների ներքո` Հայորդյաց տների սաներն սկսեցին իրենց աշխատանքը: Նկարչական պարագաներ, երաժշտություն, բարձր տրամադրություն եվ մեկ ժամ գործն ավարտելու համար: |
Պերճ Սեդրակյանը հյուրընկալվեց "Հեռանկար" ծրագրին (մաս 2)
Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միության նախագահ Պերճ Սեդրակյանը Հայաստան կատարած իր վերջին այցելության ընթացքում հյուրընկալվեց “Շանթ” հեռուստաընկերության "Հեռանկար" ծրագրին |
Պերճ Սեդրակյանը հյուրընկալվեց "Հեռանկար" ծրագրին (մաս 3)
Պերճ Սեդրակյանը հյուրընկալվեց "Հեռանկար" ծրագրին (մաս 1)
"ՀԲԸՄ ԼԵՎՈՆ ԶԱՎԵՆ ՍՈՒՐՄԵԼՅԱՆ" ՏՊԱԳՐԱՏԱՆ ԲԱՑՈՒՄԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԳՐՈՂՆԵՐԻ ՄԻՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ
Շարունակելով իր ավանդական աջակցությունը մշակութային և բարեսիրական տարբեր ծրագրերի, մասնավորապես հայ գրականության զարգացմանը, ինչպես նաև զարկ տալու գրահրատարակության գործին թե՛ Հայաստանում և թե՛ Սփյուռքում, Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միությունը (ՀԲԸՄ) ընդլայնում է իր համագործակցությունը Հայաստանի Գրողների Միության հետ: Նախկինում ՀԲԸՄ աջակցությամբ ՀԳՄ-ն արդեն իսկ հրատարակել է սփյուռքահայ օտարագիր գրողների գործեր և կազմակերպել հայ գրողների համահայկական համաժողովներ: |
ՀԲԸՄ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ՎԻՐՏՈՒԱԼ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆԸ ՆԵՐԿԱՅԱՑՎԵՑ ՄՈՍԿՎԱՅՈՒՄ
Սեպտեմբերի 18-21-ը, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) կենտրոնական վարչական ժողովի անդամ Դր. Երվանդ Զորյանը և ՀԲԸՄ Հայաստանի ներկայացուցչության տնօրեն Աշոտ Ղազարյանն այցելեցին Մոսկվա` հանդիպելու տեղի հայ համայնքի և հայ ուսանողների հետ և նրանց ներկայացնելու Միության կրթական և երիտասարդական ծրագրերը, մասնավորապես Հայկական վիրտուալ համալսարանը (ՀՎՀ)` ՀԲԸՄ կրթական նորագույն նախաձեռնությունը: |

- Category: Video materials
Marie Noubar Ophthalmology Clinic of the Yerevan State Medical University (YSMU) re-opened its doors after complete renovation on November 27. The clinic was built with the donation of founder and president of Armenian General Benevolent Union (AGBU) Boghos Noubar pasha in memory of his wife Marie Noubar. This was the first eye clinic in Armenia considered to be the cradle of Armenian oculists. Built in 1929 this clinical facility had never been renovated. Today, thanks to the initiative and efforts of the YSMU we have a completely renovated ophthalmology clinic equipped with advanced medical devices and modern technologies. |
AGBU CONTINUES SUPPORTING THE REPUBLICAN INTERSCHOOL CHESS TOURNAMENT
- Created on 25 November 2009
- Last Updated on 14 March 2013
- Written by Anna
For the third consecutive year the Armenian General Benevolent Union (AGBU) renders assistance to the Republican Interschool Chess Championship, which is organized by the RA Education and Science Ministry, RA Chess Federation and the AGBU. The main goal of the tournament is to support the development of chess in Armenia, discover new young talents and help maintain Armenia’s leading position in the world chess championships. About 15,000 schoolchildren from all the regions of Armenia and Artsakh struggle for the finals. |
AGBU YP Yerevan & Fuller Center project
- Created on 16 November 2009
On November 14th AGBU YP, Yerevan along with The Fuller Center for Housing Armenia helped build a home for the Karapetyan Family in Geghard region of Kotayk Marz. For the last 19 years the family of 6, whose eldest son is currently serving in the Armenian Army, has lived in indescribable conditions in a cabin made of scrap metal donated by the head of the Village Authorities. However, with the help of generous donors, Volunteers and the constant support of the Fuller Center, the Karapetyan family was finally able to see their lifelong dream of owning a home come true. The AGBU YP group consisted of 23 members of the Yerevan chapter and in just a few short hours was able to bring the completion of the Karapetyan home forward by 10 days according to the father of the family. AGBU has worked with the Fuller Center for three years and helped construct homes for families like the Karapetyans all around Armenia. |
AGBU PRESIDENT BERGE SETRAKIAN PARTICIPATED IN THE THIRD DIOCESAN REPRESENTATIVE ASSEMBLY AT THE MOTHER SEE OF HOLY ETCHMIADZIN
From October 31 to November 3, 2009, the third Diocesan Representative Assembly of the Armenian Apostolic Church was held in the Mother See of Holy Etchmiadzin presided over by His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians and with the participation of representatives from the Armenian Patriarchates of Jerusalem and Constantinople; Diocesan Primates from Armenia and the Diaspora; high ranking clergy; Members of the Supreme Spiritual Council and representatives of the laity. |
AGBU AND HOLY SEE OF ST. ETCHMIADZIN YOUTH CENTERS PARTICIPATE IN A PAINTING COMPETITION IN A YEREVAN PARK
On Saturday, November 14, students of the Mother See of Holy Etchmiadzin and Armenian General Benevolent Union (AGBU) Youth Centers participated in a painting competition on the occasion of the 10th anniversary of consecration of His Holiness Karekin II, Catholicos and Supreme Patriarch of All Armenians. For a whole hour, in one of the beautiful parks of Yerevan, the children painted under the curious looks of passersby. Papers, pencils, watercolors, gouache, music, interesting topics and bright faces and….an hour to paint. |